sponsorzy

Futsal od 2020 roku jest pełnoprawną dyscypliną w Systemie Sportu Młodzieżowego - poinformował nas Jan Żółkiewski z Zespołu Sportu Młodzieżowego Instytutu Sportu w Warszawie. Na stronie Zespołu sport-mlodziezowy.pl opublikowany już został regulamin szczegółowy dla futsalu w Systemie Sportu Młodzieżowego na 2020 rok.

W systemie uwzględnione zostały trzy kategorie wiekowe, zarówno u dziewcząt, jak i chłopców: juniorzy (16-19 lat), juniorzy młodsi (15-17 lat) i trampkarze (13-15 lat). „Kierownictwo sportowe zawodów zaliczanych do Systemu Sportu Młodzieżowego sprawuje Polski Związek Piłki Nożnej” - czytamy w regulaminie. Prawdopodobnie stąd wynika zwłoka w uchwaleniu przez Zarząd PZPN zmian w regulaminach Młodzieżowych Mistrzostw Polski, ponieważ zmianę roczników w tych imprezach zapowiadano już od dawna.

Zwycięstwo w najstarszej kategorii oznacza przyznanie 60 punktów do SSM, czyli znacznie mniej, niż np. za wygraną w tym samym roczniku w siatkówce (100) czy za zwycięstwo w piłkarskiej Centralnej Lidze Juniorów U-18 (150), ale też mniej niż za takie dyscypliny jak rugby, baseball czy hokej na trawie. Z drugiej strony jednak dla futsalu najważniejsze jest samo zaistnienie w Systemie, jako oddzielnej dyscypliny. Dla futsalu to milowy krok, stanowiący fundament rozwoju szkolenia.

Potwierdza to w rozmowie z futsal-polska.pl Tomasz Aftański, były trener reprezentacji Polski, obecnie Delegat Techniczny EUSA (Europejskiej Federacji Sportu Studenckiego). - Jest to z pewnością ogromna szansa dla futsalu, bo wreszcie znaleźliśmy się w jednym zestawieniu z szeregiem innych dyscyplin sportu. Możliwość zdobywania punktów w klasyfikacji sportu młodzieżowego daje realne i wymierne możliwości ubiegania się o wsparcie finansowe z jednostek centralnych - zauważył.

- Liczę, że przy odpowiedniej promocji tego faktu coraz więcej ośrodków będzie decydować się na szkolenie dzieci i młodzieży właśnie w futsalu. To przecież idealna droga: zaczynać od futsalu, a następnie przechodzić do klasycznej piłki nożnej lub potraktować futsal priorytetowo - podkreślił Tomasz Aftański.

źródło futsal-polska.pl